Ryczałt ewidencjonowany jest najprostszą, ale nie zawsze najkorzystniejszą formą opodatkowania, jaką może wybrać przedsiębiorca. Sprowadza się do odliczenia od ogólnej kwoty przychodu określonej procentowo części, bez wcześniejszego odejmowania kosztów uzyskania przychodu. Dozwolone są jedynie odliczenia wartości składek wniesionych na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne i innych wymienionych w ustawie o PIT. Stawki ryczałtu są zróżnicowane zależnie od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% oraz 20%.
Ta forma opodatkowania jest skierowana do przedsiębiorców, którzy prowadzą:
• jednoosobową działalność gospodarczą,
• spółkę osobową – pod warunkiem, że z działalności uzyskali przychody nie wyższe niż 250 000 euro w danym roku podatkowym.
Obsługa księgowa firmy, która rozlicza się na zasadach ryczałtu, jest prosta i nie wymaga skomplikowanych wyliczeń czy prowadzenia złożonej dokumentacji. Usługi księgowe, które oferujemy również w tym zakresie, obejmują:
• dokonywanie zapisów w ewidencji przychodów,
• przygotowywanie deklaracji podatkowych,
• prowadzenie ewidencji dla celów podatku od towarów i usług,
• roczne rozliczanie działalności.
Obsługa księgowa w rozliczeniach na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego prowadzona przez nasze biuro jest przeznaczona dla firm z Warszawy - Ursynowa oraz Piaseczna i okolic.
Główną zaletą ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania jest stosunkowo niewielka liczba formalności – pod tym względem to rozwiązanie znacznie korzystniejsze od np. pełnej księgowości . Przedsiębiorca rozliczający się w ten sposób zobowiązany jest do m.in. prowadzenia ewidencji przychodów odrębnej dla każdego roku podatkowego, sporządzania wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a ponadto również przechowywania dowodów zakupu towarów.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może wydawać się atrakcyjny również z kilku innych powodów: oznacza możliwość skorzystania z niskich stawek podatkowych, a także rozliczania się w systemie kwartalnym. Warto jednak wspomnieć o podstawowej wadzie ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania – przedsiębiorca nie może rozliczyć kosztów uzyskania przychodów. W praktyce oznacza to, że ponoszone wydatki nie mają wpływu na wysokość płaconego podatku.
Należy zaznaczyć, że nie każdy podatnik może rozliczać się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Tak, jak już wspomnieliśmy, w przypadku osób fizycznych uzyskujących przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mogą przekraczać kwoty 250 000 euro w roku podatkowym.
Ponadto opodatkowanie w formie ryczałtu nie jest dostępne m.in. dla podatników:
• opłacających podatek w postaci karty podatkowej,
• korzystających z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
• osiągających przychody z tytułu: prowadzenia apteki, działalności dotyczącej handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych lub wytwarzania wyrobów objętych podatkiem akcyzowym,
• posiadających umowę o pracę, którzy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej będą świadczyć usługi dla swojego pracodawcy.
ul. F.M.Lanciego 8 lok. 29
02-792 Warszawa