Do prowadzenia ksiąg handlowych, a więc rozszerzonej dokumentacji finansowej, są zobligowane przedsiębiorstwa działające w formie:
• spółek kapitałowych prawa handlowego (np. spółki akcyjne, spółki z o.o.),
• spółek osobowych prawa handlowego (np. spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne).
Pełna księgowość obejmuje także firmy, których przychody netto w danym roku podatkowym przekroczyły równowartość 2 mln euro (w przeliczeniu na polską walutę na podstawie kursu ustalonego przez NBP). Na tę formę rozliczania działalności gospodarczej często decydują się również podmioty, na których nie ciąży taki obowiązek. Prowadzenie pełnej księgowości dostarcza bowiem bardzo szczegółowych danych dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co pozwala zoptymalizować jego funkcjonowanie. Jako specjaliści od pełnej księgowości w Piasecznie oraz Warszawie, zapewniamy Klientom kompleksową obsługę, w zakres której wchodzi zarówno piecza nad księgami handlowymi, jak i wiele innych usług.
Prowadzenie ksiąg handlowych jest bardziej skomplikowane niż prowadzenie KPiR. Pełna księgowość wymaga znajomości zawiłych przepisów i skrupulatnego ewidencjonowania każdego przychodu czy wydatku. Wiąże się jednocześnie z koniecznością dopełnienia wielu innych formalności. Dlatego tym bardziej warto to zadanie powierzyć specjalistom w tej dziedzinie. Jako uzupełnienie księgowości proponujemy też obsługę kadrową w Warszawie, prowadzoną przez doświadczonego specjalistę w tym obszarze. Dzięki naszemu wsparciu będziecie Państwo mogli skoncentrować się na bieżących spawach związanych z realizacją zadań biznesowych, przenosząc na nas obowiązek czasochłonnego prowadzenia wymaganej dokumentacji.
Zajmujemy się prowadzeniem ksiąg handlowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pełna księgowość obejmuje takie usługi jak:
Pełną księgowość oraz związane z nią księgi handlowe prowadzimy dla firm, które działają na terenie Warszawy, Piaseczna oraz okolic. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Zajmujemy się prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów – to jedna z możliwości dostępnych w ramach księgowości uproszczonej. Z tego rozwiązania mogą skorzystać przede wszystkim:
• osoby fizyczne uzyskujące przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, nieopodatkowane ryczałtem,
• osoby fizyczne działające w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że jeżeli jednak przychód netto powyższych podmiotów w ubiegłym roku obrotowym był wyższy niż 2 mln euro, są one zobligowane do pełnej księgowości, a więc formy rozliczania znacznie bardziej skomplikowanej i obarczonej wyższym poziomem sformalizowania.
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów polega natomiast na ewidencjonowaniu wszystkich przychodów oraz wydatków, a więc każdego zdarzenia gospodarczego następującego w firmie. Na podstawie KPiR możliwe jest późniejsze wyliczenie zobowiązań podatkowych danego przedsiębiorcy. Ważne, by zapisy w księdze przychodów i rozchodów były dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami – błędy w tym zakresie grożą konsekwencjami prawno-finansowymi. Z tego też powodu warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.
Formę i zawartość księgi przychodów i rozchodów określają stosowne przepisy. Każdy dokonywany w niej zapis musi być podparty odpowiednim dowodem księgowym, np. fakturami VAT, rachunkami, paragonami fiskalnymi, notami księgowymi czy też dokumentami opłat bankowych. W księdze przychodów i rozchodów znajduje się 16 kolumn. Zapisuje się w nich takie informacje, jak m.in. data poniesienia wydatku/uzyskania przychodu, numer dokumentu stanowiącego podstawę wpisu, rodzaj przychodu lub wydatku, wartość zakupionych towarów lub usług czy wysokość kosztów ubocznych.
ul. F.M.Lanciego 8 lok. 29
02-792 Warszawa