Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oznacza uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalności w formie indywidualnej działalności lub spółki osobowej.
Przedsiębiorca, który wybiera właśnie ryczałt przychodów ewidencjonowanych, jest uprawniony do płacenia podatku od przychodu, ale nie ma możliwości pomniejszenia go o koszty jego uzyskania.
Specyfika ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest nieco inną formą niż ogólny sposób opodatkowania, dotyczący niektóre osoby fizyczne, w tym:
- prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą
- osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnej specyfice pod warunkiem, że umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej
- będące osobami duchownymi
- osiągające przychody ze sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Jeśli współpracujemy z księgową lub też biurem rachunkowym, które świadczy dla nas usługi księgowe, zapewnia to właśnie ono zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z prawidłowym rozliczeniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
- karty podatkowej
Zgodnie z prawem istnieje kilka grup podmiotów, którzy wyłączeni są z możliwości korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego. Są to m.in. przedsiębiorcy, którzy osiągają w całości lub części przychody z tytułu m.in.:
- prowadzenia aptek
- działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów)
- prowadzenie w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych
- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów
- działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
Warto pamiętać, że opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się również w stosunku do podatników wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.